Yirmilik Diş Ne Zaman Çıkar? Yirmilik Diş Çürümesi Sorunu

  • 03 Ağustos 2023
  • 492 kez görüntülendi.
Yirmilik Diş Ne Zaman Çıkar? Yirmilik Diş Çürümesi Sorunu

Yirmilik dişin çıkma zamanı nedir? 20 lik diş kaç yaşına kadar çıkar? Yirmilik diş kaç yaşında çıkar? Yirmilik diş ne kadar zamanda çıkar? Yirmilik dişin çıkma zamanı vb. Aramalarınız için bu yazıyı hazırladık.

Yirmilik dişin ne zaman çıkacağı konusunda birçok genç arkadaşımız, kardeşlerimiz tarafından bizlere soru yöneltildi. Biz de bunun araştırmasını naçizane yaparak sizlere bu bilgiyi en iyi şekilde yazımızda anlatmaya çalışacağız.

 

Ergenlik çağının geçmesinden bir süre sonra ağızda kötü bir oluşum ile birlikte gelen ve halk arasında “yirmilik diş” diye tabir edilen diş, ağızdaki 3. azı diştir. Bu dişin çıkması, diğer dişlere nazaran daha yavaş ve ağrılı olabilmektedir.

Bütün Yirmilik Diş Çürür mü?  Diş Çürümesi Sorunu

Halkımız bunu kimi zaman çürük, apse, diş sorunu gibi nitelendirse de aslında yirmilik diş çıkmaya başlamıştır.

 

Ne zaman çıkacağı tam bilinmemekle birlikte 20 yaşına yaklaşan bireylerde görülmektedir. ( 17-18 yaşlarında ) Ayrıca çok nadir de olsa rastlanan bir durumdur ki yirmilik diş, 20 yaşını geçtikten bir süre sonra da çıkmaya başlamaktadır.

 

Yirmilik diş çıkmakta zorlanan bir diş olduğundan çıkarken çevre dokulara zarar verme ihtimali yüksektir.

 

 

 

Çoğu kişinin yirmilik dişi ya gömük kalır ya da yanlış pozisyonda çıkar. İşte bu durumlarda yirmilik dişin çekilmesi önerilir. Eğer ki, doğru pozisyonda sürüp çevre dokulara da zarar vermiyorlarsa yirmilik dişin çekilmesine gerek yoktur.

 

Çürük, diş eti hastalığı, basınç ağrısı, ortodontik sebepler, protezle alakalı sebepler, kist oluşumu gibi sebeplerden dolayı çekimine karar verilen yirmilik dişin en uygun çekim zamanı ise, 14 ile 22 yaş aralığındadır.

 

Doğru pozisyonda sürmeyen ve çevre dokulara zarar veren yirmilik diş şikayete yol açsın ya da açmasın muhakkak çekilmelidir. Çünkü yaşın ilerlemesiyle yirmilik dişin hem çekimi zorlaşır hem de verdiği hasar büyüyerek çok ciddi sıkıntılara yol açar.

Bu yazılara da bakın

Vücudumuz İçin Lityum Normal Değeri Nedir? Kaç Olursa Tehlikeli?

Ayva Çekirdeği Maskeleri İşe Yarıyor mu?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ