Norveç Orman Kedisi Özellikleri Nedir ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

  • 22 Ocak 2024
  • 251 kez görüntülendi.
Norveç Orman Kedisi Özellikleri Nedir ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Norveç Orman Kedisi Özellikleri. Köklerinin Mısır ve Roma dönemine kadar dayandığı düşünülen, Viking kültürünün bir parçası haline gelmiş Norveç Orman Kedisi, yüzyıllardır insanların dilden dile anlattığı efsanelere konu olmuş bir türdür. Kış şartlarına uygun, parlak tüyleri ve sevimli bakışlarıyla insanı adeta büyüleyen bu kedi türü, aynı zamanda insanlara karşı sıcakkanlı olma özelliğine sahiptir.

Kendine özgü ses yapısı ile dikkat çeken Norveç Orman Kedileri, hem doğa koşullarına hem de sıcak yuvalardaki yaşam şartlarına uyumlu olacak bir tabiata sahiptir. Vahşi ve evcil karakterleri bir arada bulunduran bu orman kedisinin bakımının nasıl olacağına geçmeden önce, onların kendine özgü özelliklerini ve doğasını yakından tanıyalım…

 

Norveç Orman Kedisinin Bilinmesi Gerekilen Özellikleri

Norveç Orman Kedisi, soğuk ve zorlu doğa şartlarına karşı adeta güçlü bir avcı gibi sağlam, uzun bir kas yapısına ve güçlü kemiklere sahiptir. Büyük bir çene yapısına sahip bu kediler, bunun yanında üçgen şekline yakın bir surat yapısıyla ve büyük yanaklarla tanınırlar. Badem şeklinde gözleri ve derin bakışları bulunan Norveç Orman Kedileri, sivri ve tüylü kulaklıdır. Bu kedi türünün kuyruk boyları neredeyse kendi uzunlukları kadardır.

Norveç Orman Kedisinin patilerinin boyutu diğer kedi türlerinden oldukça büyüktür. Düz bir buruna sahiptirler ve tüyleri uzun ve parlaktır. Bu tüyler, özellikle ense ve boyun bölgesinde yoğun ve kabarık bir görünüm sergiler. Yavruyken bile bu yoğun tüyler üçüncü aydan sonra uzamaya başlar. Karakter bakımından ele aldığımızda, Norveç Orman Kedisi insanlara karşı oldukça cana yakın davranır. Birçoğu hayvanlarla ve özellikle çocuklarla oyun oynamayı severler. Yüksek yerlere tırmanmaktan hoşlanan Norveç Orman Kedilerinin korkak oldukları pek söylenemez. Kendilerine güvenleri yüksektir ve aynı zamanda yakınlarındaki canlılara karşı derin bir sevgi beslerler.

Norveç Orman Kedilerine Nasıl Bakılmalı?

Norveç orman kedisinin tüyleri henüz iki üç aylıkken uzamaya başlar. Yoğun yapıya sahip bu tüyler sıkça dökülebildiği için haftada iki veya üç kez taranmalıdır. Bunun yanında günlük veya haftalık ağız/diş bakımı yapılmalı, dişler özenle fırçalanmalı ve tırnaklar da iki üç haftada bir kesilmelidir. Yiyecek seçimi yaparken, onların ihtiyacı olan mineral ve vitaminleri içeren mamalar tercih edilmelidir. Kulak ve gözler akıntı ve enfeksiyona karşı zamanla kontrol edilmelidir. Göz çevresinde olabilecek akıntılar için yumuşak veya pamuklu bir bez kullanılmalıdır. Kulaklar içinse kulak çubuğu ile temizlemekten kaçınılmalıdır. Norveç Orman Kedilerinin kumu günlük olarak temizlenmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ