Ayva Çekirdeği Maskeleri İşe Yarıyor mu?

  • 27 Temmuz 2023
  • 373 kez görüntülendi.
Ayva Çekirdeği Maskeleri İşe Yarıyor mu?

Ayva ve ayvanın çekirdeği günümüzde cilde fayda sağlayan en önemli meyveler arasında yer almaktadır. Ayvanın etli bölgesi ve hatta çekirdekleri cildimizi için son derece önemlidir.

Ayva çekirdeği ile hazırlanmakta olan bazı cilt maskeleri özellikle belirtmek gerekir ki yağlı ciltler için çok iyidir.

Ayva Çekirdeği Maskesi Yapımı ve Uygulanışı

Ayva çekirdeği cilde yumuşaklık kazandırır ve pürüzsüzleştirir.

Ayrıca ayva ciltteki iltihabı da önlemede son derece etkilidir. Bunlara ek olarak ayva çekirdeği cildi son derece iyi bir şekilde nemlendirir.

Ayva Çekirdeği Maskesi Tarifi İşe Yarıyor mu?

İlk maskemizin tarifini verelim. 1 su bardağı gül suyu, 1 yemek kaşığı meyan kökü, 1 çay kaşığı buğday tohumu yağı ve 2 yemek kaşığı ayva çekirdeği. Bunlar malzemelerimizdir.

Ayva çekirdeklerini ve doğranmış olan meyan kökünü gül suyuna koyalım ve tam olarak 1 gece bekletelim.

Diğer gün de çekirdekleri süzebilirsiniz. Sonrasında gül suyunu da buğday tohumu yağına ekleyin ve beraber bunları karıştırın.

Karışımı parmak uçlarınız ile yüzünüze güzel bir şekilde sürün. 20 ila 40 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Bu maske cildi nemlendirir ve kırışıklıkları da düzeltir.

 

Ayva Çekirdeği ile Maske Yapımı

Diğer maskemizde ise 1.5 yemek kaşığı ayva çekirdeği ve 1 yumurtanın akı lazım olacak. Ayva çekirdeklerini ezin ve toz şekline getirerek yumurtanın ak kısmına ekleyin.

Bunları beraber güzel bir şekilde karıştırın. Sonrasında bu karışımı yine parmaklarınız ile yüzünüze sürerek 20 ila 30 dakika kadar bekletin. Sonrasında maskeyi yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Bu maske özellikle de yağlı ciltlere çok faydalıdır. Cilt üstündeki yağı dengeler ve yağ kalıntısı sebebi ile gözenekleri temizlemektedir. Ayrıca büyük gözeneklerinde küçülmesini sağlamaktadır.

Bir diğer maskemiz de ise 2 yemek kaşığı toz ayva çekirdeği ve 1,2 yemek kaşığı papatya suyu lazım. %100 doğal olan papatya suyu bulamayabilirsiniz bu yüzden 2 poşet papatya çayını demleyin.

Toz ayva çekirdeklerini de bu su ile karıştırın. Sonrasında merhem şeklinde bu karışımı yüzünüze sürün. Özellikle de sivilceleriniz var ise bu maskeyi kullanarak oldukça kısa süreler de sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz ve sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ