Kariyer Planı Nedir? Kariyerinizi Doğru Planlama İşe Yarıyor mu?

  • 28 Haziran 2023
  • 250 kez görüntülendi.
Kariyer Planı Nedir? Kariyerinizi Doğru Planlama İşe Yarıyor mu?

Günümüzde herkes iş bulma derdinde ve kendisine en güzel işi bulma planları yapmaktadır. Sizi mutlu etmeyecek ve geleceğe umutla bakmanızı engelleyecek bir işte çalışmak veya bir işi yapmak sizi ve çevrenizdeki insanları zaman içerisinde yıpratmaya başlar.

Kariyerinizi Doğru Planlamanın Yolları

Kendinize bir iş ararken elinizde bulunan işinize razı olmanız beklense de, kariyer planınızı doğru bir biçimde oluşturup iş arama süreçlerini akılcı kriterler yaparak parasal ve zihinsel yönden mutlu olacağınız bir yola adım atmak mümkündür. Burada kariyerinizi doğru planlamanın yolları konusunda bilgi verilecektir.

İlk Önce Kendinizi Tanıyın

Bir doktora gittiğinizde tedavinin ilk ve önemli adımı doğru teşhis yapmasıdır. İş hayatınızı yönlendirmek isteyen ve kariyer planı yapmaya niyetli kişinin de bu doktor gibi ilk önce kendini doğru tanımlaması gerekir. Burada yalnızca mesleki yetenek değil, diğer yandan ayrılmaz parçanız olan kişiliğinizi masaya yatırıp yeterli ve yetersiz olan yanlarınızı ortaya koymanız gerekir. Yani kendi haritanızı çıkarıp cesur girişiminize hangi özelliklerinizi takviye etmeniz gerektiğini söyleyerek hangi yöne gitmenizi gösterecektir.

Kendi Yeteneklerinizi Tanımlayın

İş ararken yapılan hatalardan birisi de, başkasının kariyer planını örnek almak ve farklı yeteneğinizin olduğunu görmemek olmaktadır. Neyi çok iyi bildiğinizi ve hangi işi yapmanız durumunda başkasına oranla daha başarılı olduğunu düşün. Herkesin, kendine özgü olan yetenek ve becerileri ile bilgi dağarcığı bulunur, fakat önemli olan bunları görerek kendinizi ön plana çıkarmanız olacaktır.

Kendinizi Devamlı Geliştirin

Günümüzde iş dünyası statik bir ortam olmamıştır ve değişim üzerine yaşanmakta olan gelişim, bireyler ve kurumlar açısından başarının anahtarıdır. Eğitimini aldığınız veya tecrübe kazandığınız meslek ne olursa olsun, oluşan yenilikleri takip etmek gerekir. Bu yeniliklere ayak uydurmalısınız. Yalnızca iş kariyeriniz açısından değil, kişiliğinize artı etkiler yapacak edebiyat ve sanat gibi konularda gelişiminizi canlı tutmanız gerekir. Yani yeniliklere devamlı açık olmanız gerekir.

Geleceğinizi Hayal Etmek Gerekir

Herkes kuracağımız ve kurmuş olduğumuz aile veya çocukların eğitim hayatları bazı konularda istemeden projeler yapar ve gelecek planlarımızda parçalar halinde oluşur. Şahsi ilişkilerimiz gibi iş hayatımızda bu çeşit hedeflere ihtiyaç duyarak kariyer planlarımızı 5 veya 10 yıl sonra nerede olmak istediğinizi hayal edip buna göre plan yapmak daha uygun olur. Bu gibi planlar kurmak sizi motive edecektir.

İstikrarlı ve Sabırlı Olun

Dünyaya gelirken bu dünyadaki işlerimizin hepsinin yolunda gideceğinin garantisi var diyerek gelmedik. Hayatın her alanında bazı değişiklikler olduğu gibi iş alanında da değişiklikler olmaktadır. Yapılan planların bazıları değişmekte ve bu nedenle de asla pes etmeyiniz. Bu gibi durumlarda pes ederek tekrar başa dönebilirsiniz. Buna asla izin vermeyin ve istikrarlı ve sabırlı olun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ