Bebek Neden Üşür? Bebeğimi Üşütmemek İçin Ne Yapmalıyım?

  • 26 Temmuz 2023
  • 254 kez görüntülendi.
Bebek Neden Üşür? Bebeğimi Üşütmemek İçin Ne Yapmalıyım?

Soğuk algınlığı ve grip sezonlarında yeni doğan bebeklerin üşütmemesi için elimizden geleni yaparız. Ancak ne yapılması konusunda bilinçli olmamız en önemli noktadır.

Çünkü, mevsimsel hastalıklar, iklim, mikroplu hava ve daha pek çok etken bebeklerimizin sağlığını önemli derecede tehdit etmektedir ve bu durum ebeveynler için hafif can sıkıcı ve tehlikeli bir hal alabiliyor.

Bebeğimi Üşütmemek İçin Ne Yapmalıyım?

Bu yüzden evde küçük bir şey olduğunda bebeklerimizin sağlıklı kalmak konusunda ekstra tedbirli olmak için önlemler almamız gerekir.

Alacağımız önlemler hem bebeklerimizin üşütmemesi için iyi bir adım olacak hem de diğer rahatsızlık ve hastalıklara karşı korunma da iyi bir adım olacaktır.

Peki bebeklerin üşütmemesi için ne yapmalısınız?

Bebeğinizi tüm kış boyunca sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilecek beş adım.

 

Bebeklerinizin Her Daim Ellerini Yıkamaya Özen Gösterin

Bebeğinize her dokunduğunuzda, onu beslediğinizde veya tuttuğunuzda, ellerinizi yıkadığınızdan emin olmalısınız, özellikle de dışarıda ve toplumda olmanız durumunda. Arkadaşlarından ve aile üyelerinden aynı şeyi yapmasını isteyin. Bu şekilde bebeğinizi dışarıdan gelecek mikrop ve virüslere karşı koruma da ilk adımı atmış olacaksınız.

Bebeğinizin İlk Yılında Emzirerek Besleyin

Amerikan Pediatri Akademisi’ne göre, bebeğin yaşamının ilk yılı boyunca bebeğiniz için en iyi beslenme ve bağışıklık sistemi korumasını sağlamanın en iyi yolu budur. Emzirmek sadece ona doğru vitaminleri, mineralleri ve proteinleri büyütmek ve geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda hastalıklarla mücadele etmek için onu koruyucu antikorlarla doldurur.

 

Oyuncakları Temiz Tutunuz

Mikroplardan kurtulmak için oyuncaklar, TV modülleri ve kapı tokmağı gibi sık sık dokunmuş yüzeyleri yıkayarak bebeğinizin dünyasını olabildiğince temiz tutun. Ama unutmayın, işi yapmak için sert kimyasallara ihtiyacınız yoktur. Sabun ve sıcak su ve sirke gibi doğal maddeler evinizi temizlemek ve dezenfekte etmek için iyi bir iş çıkarır.

Maruziyeti En Aza İndirin

Büyük çocuğunuzun okulunda soğuk algınlığı veya grip salgını varsa, bebeğinizi evde tutarak ve hasta olan herkese maruz kalmasını en aza indirerek bebeğinizi açığa vurmaktan kaçının. Tabii ki, hasta kişi kendi ailenizin bir üyesi olduğunda yapılandan daha kolay söylenir. Ancak listedeki diğer öğeleri yapmaya devam ederseniz, bebeğinizi enfekte etme şansına sahip olmadan önce mikropları izlerinde bırakma şansınız artar.

Bebeğinizin Aşılama İşlemlerini İhmal Etmeyin ve Bir Sağlık Uzmanına Danışın

Bebeğinizin grip aşısı olup olmadığını öğrenmek için sağlık uzmanınızla konuşun. Genel olarak CDC, 6 aydan başlayarak çocuklar dahil olmak üzere herkes için grip aşısı önermektedir. Fakat 6 aylıktan küçük bebekler aşılanmak için çok genç bir yaştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ